Talih ve para kimden yana? Hayatta talih sizden yana mıdır? Kendinizi nasıl tanımlarsınız? Para, Talih ve Mutluluk sizce kimleri buluyor?

İngiliz psikolog Richard Wiseman’ın “kendi talihlerini yaratan insanların ortak özelliklerine” dair çok sayıda araştırması var.  Liderlik üzerine birçok kitabı olan Psikolog Acar Baltaş ise bir yazısında bu araştırmanın sonuçlarına dair çok güzel bir özet vermiş. Sizlere bazılarını aktarmak istiyorum. 

Para ve talih çeken kişilerin ortak özellikleri neler?

Para ve talih çeken kişiler,

  1. Kuvvetli bir ilişki ağı (network) kurar ve bunu sürdürür
  2. Şans fırsatlarını yaratır, onları fark eder ve onlara doğru hareket eder.
  3. Yeni deneyimlere açıktır.
  4. Hedefleri vardır, gerçekleştirmek için plan yapar ve harekete geçerler
  5. Çevrelerindeki kişilerin hayat enerjisini olumsuz etkileyecek davranışlardan kaçınırlar. Tam tersine, kendilerini iyi hissetmelerine yol açacak açık mesajlar verirler.

Bu demek oluyor ki,

Talih ve para sanıldığı gibi günün birinde bizi bulmasını bekleyeceğimiz bir şey değildir. Çünkü olumsuz tutum içinde olan insanlar, şans ayağına geldiğinde bile görmezlikten gelebilmektedirler. Bu nedenle hem şans hem de para için farkında olmak ve çaba gösteriyor olmak gerekiyor şüphesiz.

Yine Richard Wiseman’ın yaptığı bir başka deneye ve sonucuna bakalım.  

“Bir kafe’de yere bilinçli olarak madeni para bırakılır. O sırada içeriye giren bir kişinin davranışları izlenir. Kişi tarafından para alınır. Sonrasında cebine atar ve bir kahve ister. O sırada barda duran kişiye merhaba der ve konuşmaya başlarlar. Kendisi çok zengin bir iş adamıdır. Milyon dolarlık projesinden bahseder. Bu kişiye sonrasında gününün nasıl geçtiği sorulur: Çok şanslı olduğunu, önce yerde para bulduğunu ve sonra çok zengin bir beyle tanıştığını, iyi vakit geçirdiğini ve bunları yaşayabildiği için gününün çok özel geçtiğini söyler.”

“Kafeye bir sonraki giren kişi tarafından yerde para görülmez, bardan kahve istenir, yandaki beye merhaba denir. Fakat kişi kahvesini aldıktan sonra sohbet etmeden çıkar. Kendisine sorulduğunda ise, gününün çok sıradan geçtiğini anlatır.”

Hem özel hayat hem de iş hayatımızdaki hikayemiz için de aslında bu deney geçerli, sizce de öyle değil mi? Biz hangisini yazıyoruz? Yeni kişilere, ortamlara ve aksiyonlara açık olarak talih yaratanların hikayesini mi? Yoksa sadece merhaba diyerek, devamını getirmeyenler gibi ne yapıyorsak sadece bir ucundan tuttuğu için sıradan bir hikâye yazanlardan mıyız?

Hayatınızda fark yaratan ve bir mihenk taşı olarak gördüğünüz durumları veya kişileri düşünün. Belki bazen kendimizi zorlayarak gittiğimiz bir etkinlikte tanıştığımız biri, belki bir müşterimizi arayarak o güne kadar yapmaktan kaçtığımız referans istemek eylemi bizi bir başka mertebeye taşıdı. Her durumda talih de başarı da ve doğal olarak para da konfor alanımızın dışında. Yataktan kendimizi sökerek de çıkmamız gerekse harekete geçmek bizi ileriye taşıyor. Alabileceğimiz en büyük risk hiçbir şey yapmamak.

Başlarken sorduğum soruyu şöyle değiştirmek istiyorum. Kendimize asıl sormamız gereken soru, hayatta talih bizden yana mı yerine biz talihten yana mıyız?

Talihi firmamızdan yana çevirmek için bir adım atmaya ne dersiniz? ” Ücretsiz Firma Analizi hizmetimi” ziyaret ederek şansınızı deneyin!

Sevgiyle ve sağlıcakla kalın

Belma Öztürk Gürsoy

ActionCOACH İşletme Koçu