Yakın zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını büyük bir coşkuyla kutladık. Atalarımızın yokluktan çıkarak kazandığı zaferin, bugün hepimize ve işletme sahiplerine ilham kaynağı olacak birçok değer taşıdığını tekrar hatırladık. Mücadele döneminde imkansıza meydan okuyan ortak bilinç, olmazlara değil fırsatlara odaklanmamız gerektiğinin en somut kanıtı. Evet, 2024 yılı görünen o ki gül bahçesi vadetmiyor. Bununla birlikte tüm belirsizlikler ve istikrarsız koşullara nasıl meydan okuyacağımız ne derece hazırlandığımıza ve farklı senaryolara göre aksiyon alabilme kabiliyetimize bağlı olacak. Biliyoruz ki, her koşulda fırsatlar var ve fırsat sadece hazır olanları bulur.

2024’e hazırlanmak için siz ve işletmeniz neler yapıyorsunuz? Gelin şu soruların üzerinden geçerek bir hazır bulunuşluk testi yapın:

  • Yıllık ve ilk 90 günlük hedeflerinizi belirlediniz mi ve yazılı olarak hazırladınız mı?

Hedef belirlemek yeni yıla hazırlanmak için atılması gereken ilk ve en önemli adım. Elbette bunun için öncelikle bir durum değerlendirmesi yapmalıyız. Bitirmek üzere olduğumuz yılın finansal ve operasyonel hedeflerini gerçekleştirme başarımız ne seviyede? Hangi stratejileri kullandık ve başarılı olduk? Neyi daha iyi yapabilirdik? İşletme sahibi olarak biz yılı nasıl tamamlıyoruz? Bu konularda detaylı bir değerlendirme yaparak, yeni yılın SMART hedeflerini belirlemeliyiz. Hedeflerimizi SMART testinden geçirmek de son derece önemli.

  • İşinize ve Hedeflerinize Uygun Farklı Stratejilere Erişiminiz Var mı?

Her iş farklıdır ve farklı stratejilere ihtiyaç duyar. Koyduğunuz hedeflere sizi taşıyacak alternatif stratejiler neler? Zaten uyguladıklarınıza hakimsiniz. Peki ya hiç aklınıza gelmeyenler veya bilmedikleriniz! Onlara erişebileceğiniz bir kaynağınız var mı? Farklı senaryolara uygun stratejiler belirlemek, işletmenizin belirsizlikle başa çıkma kabiliyetini artırır.

  • 2024 Aksiyon Planınız İçin Denenmiş ve Başarılı Bir Programı Takip Ediyor musunuz?

Her plan iyi bir aksiyon planı değildir ve başarılı olmaz. Denenmiş ve başarısı kanıtlanmış bir planlama süreci veya programı size başarı elde etmiş işletmelerin izlediği yolu sunar. Deneme yanılmaya vaktimiz ve naktimiz yok malum. O halde planlamayı bir sistematik içinde yaptıran ve sonuç garanti eden bir programla ilerlemek çok önemli.

  • Başka İşletme Sahiplerinin Deneyimlerden Öğrenme Şansınız Var mı?

Farklı sektörlerden iş sahiplerinin deneyimlerinden ilham almak, mevcut zorluklara çözümler bulmanıza yardımcı olabilir. Deneyim paylaşımı, işletmenizin daha geniş bir perspektife sahip olmasını sağlar.

  • Deneyimli Bir Dış Uzmanla Çalışıyor musunuz?

Bir moderatör ve koçun rehberliğinde strateji belirlemek, aksiyon planı hazırlamak ve hedeflerinizi bağımsız bir gözle testten geçirmek büyük fark yaratır.

  • Yenilenme ve Güncellenme İçin Neler Yapıyorsunuz?

İş dünyasında değişimin hızı muazzam. Bu hıza ayak uydurabilmek, takip etmek, gündemi yakalamak ve sürekli güncellenmek hem sağlam bir planın hem de başarıyı garantilemenin anahtarıdır. Planlamanız için bu konuda ne yapacaksınız?

  • Vizyoner İşletme Sahipleriyle İletişim Halinde misiniz?

Gelişim odaklı ve vizyoner kişilerden oluşan güçlü bir iş ağı geliştirmek yine bizi bir adım öteye taşıyacak bir yol. Bu konuya ne derece zaman yatırımı yapıyorsunuz?

Diyebilirsiniz ki, 2024 yılına bir plan hazırlamak için bu kadar kriteri aynı zamanda sağlamak o kadar kolay değil. Ben de diyorum ki, tüm bu kriterleri karşılayan bir çözümümüz var ve yüz yüze bir etkinlikte sağlam bir plan hazırlamanız mümkün.

Peki, GrowthCLUB size neyi garanti ediyor?

🎯Denenmiş ve başarısı kanıtlanmış sistematik bir program
🎯İşinize ve hedeflerinize uygun strateji seçeneklerine erişim
🎯Farklı sektörlerden işletme sahiplerinin deneyimlerinden öğrenme 
🎯Yıllık ve ilk 90 günlük hedeflerinizi netleştirmeniz için koçluk
🎯Yenilenme, gündemi yakalama ve güncellenme
🎯Vizyoner işletme sahipleriyle tanışma ve network (iş ağınızı) genişletme

16 Aralık Ctesi günü Selectum City Otel, Ataşehir’deki GrowthCLUB etkinliğimize katılın. Bilgi ve kayıt için bizimle iletişim kurun. Kasım ayı sonuna kadar %40 erken kayıt indiriminden faydalanın.

2024’e güçlü bir başlangıç yapmak ve işletmesini şansa değil planlamaya bırakmak isteyen işletme sahibi ve yöneticileri bekliyoruz.

Sevgiyle kalın.

Belma Öztürk Gürsoy

ActionCOACH İşletme Koçu