İşletme koçluğu almak için 3 neden nedir? Kendi işini kuran veya yapmakta olan her işletme sahibi, şirketim için mutlaka bir mali müşaviri ve avukatı olmalı kabulüyle yola çıkar. Diyorum ki kişisel vizyonunu gerçekleştirmek üzere şirket kuran ve onu her gün iyiden mükemmele taşımak konusunda iddiası olan büyük küçük tüm işletme sahipleri işletme koçluğu hizmetini de ilk sıraya almalı.

Kavram olarak birçok kişi için işletme koçluğu yeni olabilir veya tam olarak hangi amaca hizmet ettiği bilinmeyebilir. Açıkçası, adının ne olduğundan ziyade aslında hangi soruna çözüm olduğu veya hangi sonuçlara vesile olduğu çok daha önemli. İşletme koçluğu hizmetini size çağrıştırabilecek bazı durumları şöyle özetleyebilirim

Hangi durumlarda İşletme Koçluğu aklınıza gelsin?

 1. Şirkette hiçbir iş ben yoksam yürümüyor. 3 gün şirketimden uzak kalsam ya işler duruyor ya da telefonlarım susmuyor,
 2. Şirketimde düzenli bir nakit akışı yaratamadım, sonuçta ne uzuyor, ne de kısalıyorum.
 3. Muhasebe ve finansta bir patron olarak neleri bilmeli ve takip etmeliyim emin değilim, bu nedenle tamamen uzak duruyorum.
 4. İşletmemin ömrü bana bağımlı olmasın, bunun için A takımını nasıl kurarım ve yönetebilirim
 5. İşimi bir sonraki nesle devir için geçiş aşamasındayım. Kızım/oğlum ile uyumlanmada ve bir yol haritası belirlemede sorun yaşıyorum. Nereden başlamam gerektiğini bilmiyorum.
 6. Şirketimi belli bir seviyeye getirdim, daha büyük bir potansiyeli olduğunu biliyorum ancak bir üst seviyeye taşımakta bugüne kadar geride kaldım. 
 7. İşimin teknik olarak tüm detaylarına hakimim ve iddialıyım, ancak işletmecilik konusunda yetersiz kalıyorum. MBA programına mı başlasam?
 8. Şirketimi satmayı veya hissedar almayı planlıyorum. Bunun için şirketimin değerini nasıl artırabilirim? Nasıl bir yol izlemeliyim? 

Diyelim ki, bu durumlardan biri sizi tarif ediyor, o halde yapacağınız çok basit. İşletme koçluğu hizmetinin sizin şirketinizde karşılık bulacağı hangi gelişim alanları var? Bunun tespiti için işletme analizi ve tamamlayıcı görüşme seansını deneyimlememeniz için hiçbir sebep yok. Bu analiz ve takip eden seansta, hem siz hem de işletme koçluğu hizmetini almak için görüştüğünüz kişi karşılıklı olarak şu 3 konuyu değerlendirmeli

İşletme Koçluğu hizmetine karar verirken hangi 3 kriter önemli?

 1. İşletme koçluğu hizmetiyle hedeflerimize daha hızlı ulaşacağımızı öngörüyor muyuz?
 2. İşletme koçluğu hizmetine yönelik yatırımın, maliyetinin çok üzerinde getiri yaratacağına yönelik potansiyelde mutabık mıyız?
 3. İşletme koçluğu hizmeti almak için doğru kişi Belma Hanım mı? Belma Hanım için de, Ali Bey/ Ayşe Hanım, kendisine ve işletmesini karlı büyütmesine büyük katkı sağlayabileceği işletme sahiplerinden biri mi?

Bu üç soruya her iki tarafça EVET yanıtı verildiğinde, zaten geriye işletme koçluğu hizmeti almamak için mantıklı bir neden kalmıyor. Siz ne dersiniz?

Bugüne kadarki emeklerinizi daha büyük sonuçlara ulaştırmak ve işletmenizi iyiden mükemmele taşımak konusunda iddialıysanız, işletme koçluğu hizmetini değerlendirmenizi ve işletme analizi ile bir başlangıç yapmanızı öneririm. Zira yaptıklarımızı değiştirmediğimiz müddetçe, sonuçlarımız değişmeyecek sizce de öyle değil mi?

Sevgiyle ve sağlıcakla kalın

Belma Öztürk Gürsoy

ActionCOACH İşletme Koçu